Aké sú benefity psychoterapie?
Psychoterapia je zjednodušene povedané „liečba rozhovorom“. Vychádza z uznávaných psychologických teórií a princípov so zámerom pomôcť klientom zmeniť ich uvažovanie, správanie a prežívanie smerom, ktorý umožní lepšiu kvalitu života a vedie k lepšiemu sebaspoznaniu.
Terapia má veľa výhod a má potenciál mať mimoriadne pozitívny vplyv na vašu pohodu a kvalitu života. Efektívna terapia môže zlepšiť viaceré oblasti vášho života, prospeje vám emocionálne, sociálne, profesionálne a dokonca vám pomôže cítiť sa lepšie fyzicky.
Niektoré z výhod, ktoré terapia prináša:
- Používanie osvedčených techník založených na vede a výskumoch (tzv. evidence-based), ktoré slúžia na preskúmanie vašich problémov a pomoc pri návrate k sebe samému, zlepšeniu kvality života a spokojnému prežívaniu. Mnoho terapeutických metód vás vybaví zručnosťami a mechanizmami zvládania na celý život, čo znamená, že tieto nástroje budete môcť použiť aj v budúcnosti, ak budete mať niekedy pocit, že by ste mohli mať problémy.
- Príležitosť hovoriť otvorene a úprimne s niekým, kto je kvalifikovaný, bez odsudzovania a hodnotenia a kto bude dodržiavať vašu dôvernosť. To je obzvlášť prínosné, ak ste dlho v tichosti trpeli alebo nemáte pocit, že by ste sa mohli priateľom alebo rodine otvoriť a hovoriť o tom, čím si prechádzate. Terapia vám poskytuje bezpečný priestor na riešenie vašich problémov s niekým, kto je súcitný a objektívny.
- Možnosť dozvedieť sa o sebe viac. To môže zahŕňať zistenie, ako vaša minulosť formovala to, kým ste teraz, prečo sa cítite tak, ako sa cítite a pomáha identifikovať spúšťače vašich emócií. Dôkladnejšie pochopenie seba samého vám môže pomôcť uvedomiť si svoje pocity, prečo k nim došlo a ako sa s nimi môžete v budúcnosti lepšie vyrovnať.
- Sedenia so psychológom takisto napomáhajú k lepšiemu prepájaniu svojho prežívania s telom. Naše emócie totiž prežívame aj na telesnej úrovni a pritom si to častokrát ani nemusíme uvedomovať. Platí to aj naopak. Keď „vypneme“ naše emočné prežívanie, začne sa ozývať telo a môžu nastať rôzne psychosomatické ochorenia
- Môžete zlepšiť svoje vzťahy s inými ľuďmi. Terapia vám môže pomôcť rozvinúť viac sebauvedomenia, aby ste vedeli, ako môže vaše správanie vplývať na ostatných, a tiež vám môže pomôcť lepšie komunikovať s druhými. Taktiež, ak vaše problémy pramenia zo vzťahových alebo rodinných problémov, terapia vám môže pomôcť vyriešiť ich a posunúť sa vpred.
- Zlepšenie sebaúcty. Terapia vám môže pomôcť stanoviť si ciele pre vašu budúcnosť a umožní vám byť proaktívnym pri podnikaní pozitívnych krokov vpred. To môže zvýšiť vašu sebadôveru a vašu schopnosť prevziať kontrolu nad svojimi vlastnými emóciami a prežívaním.
Na záver..
Ďalšou veľkou výhodou terapie je možnosť prístupu k psychológovi v čase a na mieste, ktoré vám vyhovuje. „Doba covidová“ priniesla psychologický boom. Bohužiaľ, aj našťastie…
Bohužiaľ preto, lebo psychológia a psychoterapia na Slovensku stále bojovala (a miestami stále bojuje) o právoplatné miesto v povedomí obyvateľstva. „Zo dňa na deň“ sa cez covid ľudia začali cítiť zle, zvýrazňovali sa úzkosti, depresie, sociálne fóbie a záujem o psychológov prudko narástol. Kapacity nestačili a miestami ani nestačia, preto čakačky môžu byť aj niekoľko týždňov, či mesiacov.
Našťastie preto, že hoci sa stále stretávam s názorom, že ku psychológovi chodia „blázni“ alebo „ten, kto ide k psychológovi je slaboch,“ vnímam, že Covid odštartoval obrovský záujem o duševné zdravie a jeho dôležitosť v systéme starostlivosti o zdravie človeka.
Rovnako tak nás obdobie karantén naučilo, že pracovať sa dá aj z domu. A mať terapiu sa dá mať taktiež aj online formou, hoci pre mňa osobne je osobný kontakt nenahraditeľný.
Psychoterapia a stretnutia so psychológom sú tak čoraz viac dostupnejšie a rozmanitejšie, každý si môže vybrať to, čo mu najviac vyhovuje a čo sa mu najviac pozdáva.
Ak sa vám pozdávam práve ja a máte záujem o individuálne sedenia so mnou, či už osobne alebo online, neváhajte ma kontaktovať :).