Logo
Potrebujem psychológa? - PhDr. Diana Horniaková - klinická psychologička

Potrebujem psychológa?

Ľudia sú zložité bytosti. Emócie, myšlienky, pocity a skúsenosti sa u každého človeka líšia, no všetkých nás spája to, že každý z nás vo svojom živote čelí vzostupom a pádom. 

Ísť na terapiu nie je prejavom slabosti a nie je to nič, za čo by ste sa mali hanbiť. Priznať si, že potrebujete pomoc a vyhľadať ju je naozaj dôležité a pomôže vám to k prinavráteniu k sebe.

Je tiež dôležité pochopiť, že na to, aby ste mohli mať úžitok z terapie, nemusíte dosiahnuť svoje „dno“ alebo mať diagnostikovanú poruchu duševného alebo fyzického zdravia. Je možné, že vás momentálne niečo znepokojuje alebo potrebujete pomoc a vedenie v určitých oblastiach vášho života, ako je vaša sebaúcta, vzťahy, straty, či problémy z minulosti, ktoré sa znovu objavili.

So psychológom sa môžete porozprávať o všetkom, čím si aktuálne prechádzate, prípadne o zážitkoch z minulosti, ktoré ste nespracovali, alebo o obavách z udalostí, ktoré vás ešte iba čakajú. 

Kedy teda ľudia najčastejšie vyhľadajú psychológa?

 

STRATY A SMÚTENIE

Či už ide o rozvod, významný rozchod alebo stratu milovanej osoby, prekonávanie smútku akéhokoľvek druhu môže byť dlhý a bolestivý proces, najmä ak nemáte s kým zdieľať túto emocionálnu záťaž. Utrpenie je dvakrát ťažšie pre tých, ktorí v krátkom čase zaznamenajú značné straty. Terapia alebo smútkové poradenstvo môže pomôcť niekomu, kto smúti, tým, že mu poskytne bezpečné, súcitné miesto na spracovanie straty a všetkých tiesnivých emócií, ktoré s tým súvisia.

Smútenie, či už otvorene alebo súkromne, osamote alebo s blízkymi, je prirodzené, ale vyhýbanie sa realite straty môže viesť k dlhším, pretrvávajúcim problémom.

 

ÚZKOSŤ

Niektoré aspekty života sú stresujúce a mnohé situácie – od pracovného pohovoru až po problémy vo vzťahoch – môžu spôsobiť, že sa budete cítiť úzkostne.

Ak svoj stres a úzkosť ponecháte nepovšimnuté, môžu viesť k sociálnej izolácii, depresii a množstvu ďalších problémov.

Psychológ vám môže pomôcť zvládať stres a úzkosť tým, že spolu nájdete zdroj alebo príčinu vašich ťažkostí, ako aj vhodné spôsoby, ako ich prekonať.

 

DEPRESIA

Zaplavujúce pocity bezmocnosti, smútku alebo beznádeje sú bežnými príznakmi depresie. Depresia je porucha duševného zdravia, pri ktorej ľudia strácajú záujem o veci, pociťujú únavu a často majú problémy so zvládaním emócií.

Zatiaľ čo niektorí ľudia veria, že z depresie sa môžete jednoducho „vyspať“ alebo stačí len „nebyť smutný“, takéto a podobné rady skôr iba prehlbujú ťaživé vnútorné pocity.

Psychológovia vám môžu pomôcť nájsť zdroj depresie – často prvý krok k tomu, aby ste sa cítili lepšie, a takisto pomôcť s negatívnymi myšlienkovými pochodmi alebo kritickými vnútornými monológmi samého k sebe.

 

VZŤAHY

Naše duševné zdravie môže ovplyvniť naše vzťahy rôznymi spôsobmi – môže viesť človeka k tomu, že sa odtiahne od tých, ktorí sú mu blízki, spôsobí neistotu vo vzťahu alebo to môže viesť k tomu, že sa bude silne spoliehať na inú osobu, aby získala emocionálnu podporu. Okrem toho ľudia, ktorí zápasia s psychickými alebo emocionálnymi problémami, môžu mať ťažkosti aj pri budovaní vzťahov v práci alebo v škole, pri práci v tímoch alebo pri komunikácii s nadriadenými, kolegami či podriadenými. Všetky tieto situácie si môžu vybrať daň v nových alebo už existujúcich vzťahoch. 

Ak sa často ocitnete v konflikte s ostatnými alebo máte problémy s komunikáciou svojich pocitov s ostatnými, psychológ vám môže pomôcť. Terapeut vás môže naučiť zlepšiť sociálne zručnosti, komunikáciu a takisto vám v bezpečnom prostredí terapie pomôže pochopiť, ako sa vo vzťahoch správate a prečo je tomu tak. 

 

DUŠEVNÉ PORUCHY

Psychické poruchy sú definované ako súbor takých vzorcov v myslení, cítení, vnímaní či správaní človeka, ktoré sú netypické (väčšina ľudí ich nemá) a zhoršujú kvalitu života ich nositeľa či  jeho okolia. V niektorých prípadoch môžu byť tieto vzorce doslova život ohrozujúce (napr. pri depresii, kedy sú častým prejavom samovražedné sklony, alebo pri mentálnej anorexii, kedy človek odmieta prijímať potravu). To, čo psychické poruchy spája, je, že buď obmedzujú kvalitu života daného človeka, alebo ohrozujú jeho okolie.

Pri duševných poruchách je častá spolupráca psychológov so psychiatrami, keďže pri mnohých poruchách sa ukazuje ako najúčinnejšia kombinácia psychoterapie a psychofarmakologickej liečby.

 

TRAUMA

Tí, ktorí majú v anamnéze fyzické alebo sexuálne zneužívanie alebo inú traumu, z ktorej sa úplne nezotavili, môžu tiež veľmi profitovať z terapie. Psychoterapia umožňuje človeku preskúmať tieto bolestivé skúsenosti s niekým, kto má skúsenosti s počúvaním o týchto problémoch – v dôvernom priestore, ktorý je nehodnotiaci a neposudzujúci. Klient sa navyše nemusí obávať, že „ochráni“ psychológa pred počúvaním o týchto zážitkoch. Okrem toho terapeut môže pomôcť danej osobe nájsť nové spôsoby myslenia o traumatickej udalosti, ako aj naučiť sa techniky na získanie odstupu od zaplavujúcich myšlienok a pocitov súvisiacich s traumatickým zážitkom.

 

OSOBNOSTNÝ RAST

Chcete sa zlepšiť, ale neviete, kde začať. Terapia vám môže pomôcť stať sa tým najlepším človekom, akým môžete byť vo vzťahu k sebe aj k ostatným. Môže vám to pomôcť rozmotať a lepšie pochopiť rôzne medziľudské situácie, v ktorých sa nachádzate. 

Kvalifikovaný psychológ vám môže pomôcť pochopiť váš vlastný pohľad a prežívanie v rôznych vzťahových situáciách a čo môžete urobiť inak, aby ste boli spokojnejší a cítili sa vo vzťahu dobre. Okrem toho vám môže pomôcť lepšie pochopiť uhol pohľadu iných, aby ste si boli viac vedomý toho, čo môžete vyvolávať v druhých. Pochopením svojho vplyvu na ostatných a toho, ako sa vďaka vášmu správaniu cítia, môžete napomôcť k tomu, aby boli vaše vzťahy uspokojivé, cítili sa v nich slobodne a bezpečne.

Tento zoznam by sa samozrejme dal rozšíriť ešte o mnohé iné situácie a prežívanie človeka. V zásade ale platí, že pokiaľ pociťujete, že tlak každodenného života je pre vás ťažko zvládateľný a z rôznych dôvodov sa dlhšiu dobu alebo opakovane necítite dobre, je dobré vyhľadať pomoc psychológa. Minimálne si môžete byť istý, že za skúšku nič nedáte :).

Diana Horniakova Klinicka psychologicka

PhDr. Diana Horniaková

Individuálne poradenstvo v oblasti duševného zdravia.

"Growth looks different for everyone."