Logo
Prečo Vám psychológ jednoducho nepovie, čo máte robiť? - PhDr. Diana Horniaková - klinická psychologička

Prečo Vám psychológ jednoducho nepovie, čo máte robiť?

Pri práci so psychológom alebo terapeutom môžete mať chvíle, kedy máte pocit, že majú odpoveď na vašu otázku alebo že poznajú riešenie vášho problému a jednoducho ho s vami nezdieľajú.

Tento pocit je normálny a môže súvisieť s tým, ako veľmi chcete získať prehľad a nájsť riešenia na vaše ťažkosti. Takisto je ale tiež veľmi nepravdepodobné, že by vám váš terapeut tajil odpovede.

Namiesto toho, aby vám povedal, čo máte robiť, vám psychológ položí otázky, čím sa vlastnou sebareflexiou dopracujete k vašim vlastným riešeniam.

Terapeuti sa snažia nebyť direktívni, čo znamená, že nedávajú rady a nevnucujú vám ich vôľu.

Rady často nie sú užitočné a ako psychológovia vedia, často nie sú dobre prijímané. Nájdite si chvíľku na zamyslenie sa nad nedávnym obdobím, kedy vám niekto vo vašom živote, blízka osoba alebo kolega, dal radu.

 

Do akej miery vám táto rada pomohla?

Bolo niečo z toho na mieste, ale iné aspekty sa vám nezdali tak, že by sa úplne vzťahovali na vašu situáciu alebo vám nedávali zmysel?
Terapeuti chápu, že klienti prezentujú rôzne vrstvy svojho „ja“, životných skúseností a jedinečných perspektív, kvôli ktorým je poskytovanie akýchkoľvek všeobecných rád nevhodným. V lepšom prípade by ste mohli oceniť ich snahu a v horšom prípade by vo vás mohli zanechať pocit odcudzenia, nevypočutia a dokonca pocit, že sa za vás snažia rozhodnúť.

 

Terapia je o vás, nie o vašom terapeutovi.

Je úlohou psychológa, aby svoju potrebu byť produktívny a cítiť sa užitočný ustál a nevnucoval vám svoje vlastné predstavy a priame rady. Urobil by vám tak medvediu službu tým, že sa pokúsi nájsť všetky odpovede za vás.

Ste jedinečná bytosť a bez ohľadu na to, ako blízki ste si so svojim terapeutom, on sám nezdieľal vašu presnú životnú skúsenosť. Môže byť schopný vcítiť sa do vás, ale nedokáže úplne vidieť svet z vášho pohľadu. Vy sami sa poznáte najlepšie.

Preto je dôležité uvedomiť si, že pokiaľ sa rozhodnete nastúpiť na cestu terapie, vy ste vodič a terapeut je spolujazdec. Vy rozhodujete, aký je cieľ cesty, kam sa chcete dostať a ktoré cesty si k cieľu vyberiete. Terapeut sa snaží navnímať a priniesť vám váš spôsob šoférovania a poukázať tak na veci, ktoré ste možno dovtedy nevideli. Terapeut sa pýta, ako vyzerali všetky vaše predchádzajúce cesty, kým ste sa stretli. Citlivo a empaticky vníma vaše potreby, zachytáva vašu únavu a ponúka vám rôzne odpočívadlá a čerpacie stanice. Upozorní vás, keď niektoré cesty, ktoré si vyberáte, môžu byť nebezpečné, náročné alebo úplne uzavreté, no ak si ich vyberiete, nevystúpi z auta, ale vezie sa stále s vami a sedí pri vás.

Nezabúdajte ale, že niekedy je cieľom samotná cesta.

Diana Horniakova Klinicka psychologicka

PhDr. Diana Horniaková

Individuálne poradenstvo v oblasti duševného zdravia.

"Growth looks different for everyone."